W HOŁDZIE RODZINOM „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

Już w najbliższy weekend w Nowych Piekutach oraz Hodyszewie odbędą się wyjątkowe uroczystości pn. „W hołdzie rodzinom Żołnierzy Wyklętych”. Wójt Gminy Nowe Piekuty zachęca mieszkańców do udziału w tym niecodziennym wydarzeniu.

W dniach 26 i 27 maja br. w Hodyszewie odbędzie się uroczystość poświęcona RODZINOM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH, której mottem jest urywek wiersza Pani Marty Ziębikiewicz, córki kpt. Władysława Łukasiuka ps. „Młot”: 

Organizatorami uroczystości są: ks. dr Rafał Czekalewski SAC – rektor, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie, mgr Marek Kaczyński – Wójt Gminy Nowe Piekuty, mgr Danuta Wyszyńska – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.


Dwudniowe wydarzenie jest pokłosiem organizowanych przy Sanktuarium w Hodyszewie spotkań historycznych z ciekawymi ludźmi – w tym z członkami rodzin Żołnierzy Wyklętych. Autentyczne, często dramatyczne historie opowiadane przez nich wzbudziły w nas poczucie obowiązku, żeby upamiętnić i uhonorować życie, bohaterstwo i cierpienie tych, którzy stali się mimowolnymi ofiarami historii Polski, wyłącznie ze względu na łączące ich z naszymi narodowymi bohaterami pokrewieństwo. Potomkowie żołnierzy podziemia antykomunistycznego współcześnie dają świadectwo bohaterstwa swoich przodków, czym przyczyniają się do kultywowania pamięci o nich, do budowania patriotyzmu, do ochrony polskości. Przez wiele lat żyli w cieniu, znosząc represje  i upokorzenia, a prawda o tragicznej historii ich życia oraz życia ich rodzin nie mogła ujrzeć światła dziennego.


W ramach uroczystości zaplanowane zastały następujące działania:

26 maja 2023 r. (piątek)

  • w  godz. 17:00 – 20:00 „Przystanek historia” – otwarte spotkanie z dziećmi Żołnierzy Wyklętych prowadzone przez pracowników Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku w Izbie Tradycji Regionalnej Rolnictwa w Nowych Piekutach, ul. Główna 8;

27 maja 2023 r.  (sobota)

  • godz. 10:45 – zbiórka pocztów sztandarowych, oficjalnych delegacji, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń i młodzieży szkolnej przed wejściem do Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie;
  • godz. 10:55 – wprowadzenie pocztów sztandarowych do świątyni;
  • godz. 11:00 – Msza Święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych i ich Rodzin sprawowana przez ks. Waldemara Pawlika SAC – Przełożonego Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Pallotynów;
  • godz. 12:15 Rozpoczęcie uroczystości (podniesienie flagi państwowej oraz odśpiewanie Hymnu Narodowego; przemówienie dr. Marka Jedynaka – Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci    Narodowej w Białymstoku; przemówienie Marka Kaczyńskiego – Wójta Gminy Nowe Piekuty; przemówienia okolicznościowe; odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Rodziny „Żołnierzy Wyklętych”; Apel Pamięci i salwa honorowa; złożenie kwiatów)
  •  godz. 15:30 – koncert patriotyczny Andrzeja Kołakowskiego przed Sanktuarium

W uroczystości udział wezmą m.in. 18. Pułk Rozpoznawczy Wojska Polskiego i 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej.

Uroczystości towarzyszyć też będzie piknik wojskowy, podczas którego swój sprzęt będzie prezentować 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana oraz 18. Dywizja Zmechanizowana z Siedlec w godz. 9:00 – 16:00 na placu za ołtarzem polowym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.