Skłody Borowe

Wieś Skłody Borowe, gm. Nowe Piekuty została spacyfikowana w okresie okupacji hitlerowskiej.

Miejscowość leży w odległości około 17 km od Wysokiego Mazowieckiego i około 10 km od stacji kolejowej w Szepietowie. Przed pacyfikacją było w niej około 30 gospodarstw i 200 mieszkańców.

W sierpniu 1944 roku podczas odwrotu wojsk niemieckich mieszkańcy zostali wysiedleni do wsi Pogorzele Wojny. 11 sierpnia 1944 roku żołnierze niemieccy spacyfikowali wieś.

Za pretekst służył fakt, że część ludności pozostała we wsi, mimo uprzedniego wysiedlenia. Krytycznego dnia żołnierze urządzili obławę i zatrzymywali każdego, kogo napotkali. Ujęli kilkadziesiąt osób, które przez kilka godzin przetrzymywali w piwnicy. Następnie oddzielili mężczyzn od kobiet i dzieci, po czym tym ostatnim polecili odejść do pobliskiej Dąbrówki. Podpalili część zabudowań. Spalili również sąsiednie miejscowości – Pułazie i Krasowo Wielkie. Schwytanych podczas obławy mężczyzn zaprowadzili na podwórko Bolesławy Wojno, gdzie znajdowała się zburzona piwnica, tworząc w pewnym miejscu dość głęboką jamę. Żołnierze dali łopaty pięciu mężczyznom, każąc im kopać dół. Mężczyźni ci, wiedząc, co ich czeka, rzucili się do ucieczki. Dwóch spośród nich zostało zabitych, a trzech uciekło. Wówczas Niemcy ustawili wszystkich mężczyzn przed wspomnianą piwnicą, a następnie rozstrzelali z broni maszynowej. Po egzekucji dobili rannych.

W trakcie pacyfikacji zabito również kilka osób z okolicznych wsi. Łącznie zginęło 21 osób. Spłonęło 9 domów i 24 budynki gospodarcze. Zrabowano: 45 koni, 63 krowy, 138 sztuk trzody chlewnej.

Sprawcami pacyfikacji wsi byli żołnierze z 55 Korpusu Armijnego 2 Armii dowodzonej przez gen. płk. W. Weissa.

IMG_0408 Skłody Borowe  IMG_0409 Skłody BoroweIMG_0410 Skłody Borowe
Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca pamięci. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.