Otwarcie Wystawy Rękodzieła Szydełkowego

W sobotę 25 marca 2023 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowych Piekutach odbyło się uroczyste otwarcie „Wystawy rękodzieła”. Zebrane prace wykonane zostały metodą szydełkową. Swoje wyjątkowe dzieła sztuki zaprezentowało 11 koronczarek z Gminy Nowe Piekuty. Pasjonaci sztuki przybyli tłumnie. Na otwarciu można było porozmawiać z autorkami dzieł, a swoją obecnością spotkanie uświetnił Pan Marek Kaczyński Wójt Gminy Nowe Piekuty.          

Na wystawie można zobaczyć obrusy, serwety, serwetki, narzuty, torebki, zabawki, elementy ubioru oraz ozdoby. Tradycja zaplatania nici niewielkim przyrządem zakończonym haczykiem jest na Podlasiu tak stara, jak splecione na tym trenie kultury. Ludzie związani z regionem to miłośnicy i wytwórcy rękodzieła, a prace wyplatane na szydełku to dziedzictwo, które obok innych podlaskich tradycji należy pielęgnować i uchronić przed zapomnieniem.  

Pan Marek Kaczyński Wójt Gminy Nowe Piekuty objął wystawę Honorowym Patronatem, a sam zbiór dzieł wykonanych na szydełku zorganizowany został w ramach „Spotkań ze sztuką regionalną” realizowanego do końca kwietnia 2023 roku projektu „Same plusy 60+”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wystawę w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowych Piekutach oglądać można do końca kwietnia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Aktualności (GOK). Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.