ODSŁONIĘCIE TABLICY UPAMIĘTNIAJĄCEJ KSIĘŻY STANISŁAWA FALKOWSKIEGO ORAZ ROCHA MODZELEWSKIEGO

O kim możemy powiedzieć, że uczynił wystarczająco dużo dla ratowania ludzkich istnień?
O tym, kto zapłacił za to własnym życiem!
O tym, kto zapłacił za to własnym życiem, spełniając ewangeliczny nakaz miłości,
albo kierując się laickimi zasadami etyki, to wszystko jedno!
Bo jeśli zginął, to nikt nie może o nim powiedzieć, że nie uczynił wystarczająco dużo.

Władysław Bartoszewski

W dniu dzisiejszym po raz czwarty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji została odsłonięta tablica znajdująca się na budynku Urzędu Gminy upamiętniająca księży Stanisława Falkowskiego i Rocha Modzelewskiego którzy podczas II Wojny Światowej, mimo grożącej im kary śmierci ze strony okupanta niemieckiego nieśli pomoc żydowskim bliźnim.

W czasie okupacji hitlerowskiej księża pracowali w parafii rzymskokatolickiej pw. św. Kazimierza w Piekutach Nowych. Ks. Roch Modzelewski był proboszczem, a ks. Stanisław Falkowski wikariuszem. W 1942 r. do ks. Stanisława Falkowskiego zgłosił się czternastoletni Arie Józef Fajwiszyc, któremu udało się zbiec z pociągu wiozącego Żydów do Treblinki. Ks. Falkowski udzielił Fajwiszycowi schronienia i wyrobił fałszywe dokumenty na nazwisko Kutrzeba, które ten zachował do końca swego życia, przeżył wojnę jako pracownik przymusowy w Niemczech, potem zamieszkał w USA. Zmarł w 2013 r. jako znany reżyser i muzyk, jego wspomnienia opublikowano w USA i w Polsce. Józef Kutrzeba po wojnie zapraszał kilkakrotnie ks. Falkowskiego do USA, gdzie rozpropagował historię swego ocalenia dzięki polskim duchownym. W pomoc żydowskiemu chłopcu został wtajemniczony również ks. Roch Modzelewski, który przejął się jego losem. Dzięki pomocy księży z Piekut wojnę przetrwały także: Marianna Jurczak, Anna Klemensowicz i Zofia Moćko. Za pomoc udzieloną Józefowie Kutrzebie ksiądz Stanisław Falkowski został w 1977 r. uhonorowany tytułem „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”. 

 Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: Pan Jarosław Schabieński Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Białymstoku oraz Pan Marek Kaczyński Wójt Gminy Nowe Piekuty. Tablicę pamiątkową poświęcił Ksiądz Proboszcz Kanonik Tadeusz Sołtysik.

W uroczystości udział wzięli Pan Bogdan Zieliński Starosta Powiatu Wysokomazowieckiego, Pan Leszek Dąbrowski Radny Powiatu Wysokomazowieckiego, Pani Danuta Wyszyńska Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Księdza Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach oraz władze lokalne i samorządowe.

Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem pieśni „Boże coś Polskę…”

„ZACHOWALI SIĘ JAK TRZEBA”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.