Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

1 marca w Nowych Piekutach obchodziliśmy Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W roku 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, to święto nabrało szczególnego wymiaru. Pierwsza część obchodów, ze względu na panujące warunki pogodowe, miała miejsce w Szkole Podstawowej w Nowych Piekutach, gdzie odbyła się uroczysta akademia w wykonaniu uczniów Szkoły, przypominająca nam postacie i losy Żołnierzy Wyklętych. Zaproszeni Gości i Pan Marek Kaczyński, Wójt Gminy Nowe Piekuty podzielili się swoimi refleksjami dotyczącymi Żołnierzy Wyklętych i walki o Niepodległość Polski. Następnie przeszliśmy pod pomnik Żołnierzy AK, gdzie Prezes Stowarzyszenia GRH im. Brygady Kawalerii Plis odczytał Apel Poległych po czym nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem w hołdzie Niezłomnym Bohaterom.

 

W drugiej części dnia, o godzinie 18.00 miało miejsce spotkanie w Izbie Tradycji Regionalnej Rolnictwa w Nowych Piekutach gdzie Brygada im. Kawalerii Plis przedstawiła zgromadzonym prezentację o żołnierzach Wyklętych, w tym tych z naszych terenów. Następnie mogliśmy obejrzeć polski film fabularny p.t. „ Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego, nawiązujący do historii ostatniego żołnierza niezłomnego – Józefa Franczakaps. „Lalek”. Film w niezwykle realistyczny sposób przekazał nam realia powojennej Polski w której żyli i działali Żołnierze Wyklęci.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Aktualności (GOK), Historia Gminy, Izba Tradycji Regionalnej Rolnictwa, Miejsca pamięci, Miejsca pamięci, Zabytki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.