Obchody 74 rocznicy mordu we wsi Jabłoń Dobki

IMG_0780

8 marca w naszej społeczności jest dniem szczególnym. Właśnie w tym dniu obchodzimy smutną rocznicę mordu mieszkańców wsi Jabłoń Dobki, w tym roku 74 . Gospodarzem uroczystości była Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej. Obchody tego ważnego wydarzenia rozpoczęły się o godz. 11.30 w parafialnym kościele p.w. św. Piotra i Pawła. Na uroczystej mszy zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, szkół, mieszkańcy gminy oraz liczne Poczty Sztandarowe.

W tym roku w Jabłoni Kościelnej obchodzone jest 525-lecie parafii oraz 150-lecie wybudowania kościoła . W związku z tym uroczysta msza połączona była z misjami parafialnymi.  W dalszej części spotkania zgromadzeni wysłuchali poruszającej części artystycznej w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jabłoni Kościelnej, która przypomniała zebranym gościom przebieg tragicznych wydarzeń. Wójt Gminy Nowe Piekuty, Pan Marek Kaczyński w swoim przemówieniu nawiązał także do tragicznych wydarzeń sprzed 74 lat,  wspomniał również  odwagę i bohaterstwo ludności cywilnej oraz żołnierzy walczących o niepodległość naszego kraju. Po mszy uczniowie oraz zgromadzeni goście udali się na miejsce kaźni, gdzie złożono wieńce, zapalono znicze oraz odmówiono modlitwę w intencji pomordowanych.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Historia Gminy, Miejsca pamięci, Miejsca pamięci. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.