Bohaterski proboszcz z Jabłoni Kościelnej uhonorowany tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

Ks. Adolf Kruszewski, wieloletni proboszcz parafii w Jabłoni Kościelnej, został pośmiertnie uhonorowany medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Tytuł ten jest przyznawany osobom, które podczas II wojny światowej ratowały Żydów przed nazistami, narażając własne życie.

Uroczystość odbyła się we wtorek, 9 maja, z udziałem ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne, przedstawicieli duchowieństwa, samorządowców, mieszkańców oraz uczniów szkoły podstawowej w Jabłoni Kościelnej.  Medal i dyplom „Sprawiedliwego” odebrał z rąk Ambasadora Izraela jego prawnuk stryjeczny, Ryszard Kruszewski, podczas uroczystości w Szkole Podstawowej w Jabłoni Kościelnej.

Tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawany jest przez państwo Izrael osobom nieżydowskiego pochodzenia za bezinteresowną pomoc udzielaną Żydom prześladowanym przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. Dotychczas tytuł Sprawiedliwego otrzymało ponad 28 tys. osób z 51 krajów, w tym ponad 7 tys. Polaków. Ich nazwiska zostają wyryte na pamiątkowej tablicy w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jerozolimie.

foto, info.: wysokomazowiecki24.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.