Apel 300 naukowców do parlamentarzystów w sprawie „in vitro” i naprotechnologii

Premier RP wraz z Ministrem Zdrowia zamierzają- z pominięciem parlamentu- wprowadzić drogą rozporządzenia „legalizację” i finansowanie procedury „in vitro”.

W swej decyzji zupełnie zlekceważyli apel ponad 300 naukowców w tej sprawie, w którym naukowcy domagają się wprowadzenia całkowitego zakazu „in vitro” i postulują promowanie naprotechnologii- etycznej, skutecznej i wielokrotnie tańszej metody pomocy bezdzietnym małżonkom.

Prof. med. Aleksander Baranow, wiceprzewodniczący Rosyjskiej Akademii Nauk Medycznych we wrześniu 2009r. w Dumie Państwowej apelował do władz, aby nie refundowały zabiegów „in vitro”. Powołując się na światowe statystyki, powiedział, że „przy stosowaniu metody „in vitro” wzrasta ryzyko urodzin dzieci z wadami. W Rosji 75% dzieci „z probówki” rodzi się inwalidami. Jeżeli wydajemy pieniądze na „in vitro”, to od razu powinniśmy szykować pieniądze na opiekę nad inwalidami urodzonymi dzięki tej metodzie. (…) Światowa Organizacja Zdrowia nie rekomenduje stosowania metody „in vitro”. Jeżeli wiemy, jakie są skutki uboczne stosowania tej metody, powinniśmy o nich informować. Metoda ta szkodzi również również zdrowiu matki” (za „Dziennik Polski” 15.10.2009r.).

Pełny tekst listu- apelu 300 naukowców zamieszczam poniżej i informuję, że apel podobnej treści podpisało 1000 pracowników Służby Zdrowia z całego kraju.

Wielu parlamentarzystów zapowiada skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego przygotowanego rozporządzenia nt. procedury „in vitro”.

W dobie poważnego kryzysu ekonomicznego forsowanie głęboko nieetycznej metody i wielokrotnie droższej do naprotechnologii budzi zrozumiałe oburzenie.

Proszę o wspieranie wszelkich działań zmierzających do zablokowania procedury „in vitro”, a także o promowanie stosowania i finansowania z NFZ naprotechnologii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.