79. ROCZNICA PACYFIKACJI WSI JABŁOŃ DOBKI

Mieszkańcy gminy Nowe Piekuty uczcili pamięć zamordowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej mieszkańców wsi Jabłoń Dobki. Pacyfikacja tej miejscowości była odwetem za zabicie komendanta niemieckiej żandarmerii z Wysokiego Mazowieckiego. Siedemdziesiąt sześć lat temu hitlerowcy zamordowali tu niemal sto osób. W większości były to kobiety i dzieci.

Uroczystości upamiętniające mord rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pw. Św. Piotra i Pawła w Jabłoni Kościelnej której przewodniczył ks. dr Andrzej Łapiński.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich na czele z Panem Bohdanem Paszkowskim Wojewodą Podlaskim, władze samorządowe na czele z Panem Markiem Kaczyńskim Wójtem Gminy Nowe Piekuty, przedstawiciele szkół, mieszkańcy gminy oraz liczne Poczty Sztandarowe. Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jabłoni Kościelnej zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny, który przypominał przebieg tych tragicznych wydarzeń. Po zakończonej mszy delegacje samorządowe i uczniowskie udały się do Jabłoni Dobek, gdzie odśpiewano Hymn Narodowy. W dalszej części ks. dr Andrzej Łapiński poświęcił krzyż na nowym pomniku oraz odbył się Apel Poległych. Na grobie pomordowanych złożono złożono wieńce, kwiaty i znicze oraz odmówiono modlitwę w intencji tych, którzy zginęli przed 79 laty.


Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.