1 sierpnia, 74 lata temu odbyła się największa akcja zbrojna zorganizowana przez podziemie w okupowanej przez Niemców Europie. Żołnierze Armii Krajowej przez 63 dni samotnie walczyli z okupantem, wykazując się ogromnym bohaterstwem i poświęceniem. Celem powstańców była wolna, niepodległa Polska. Działania AK miały miejsce w ramach akcji „Burza”. Oznaczało to ujawnienie oficjalnej działalności najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. W trakcie dwumiesięcznych walk zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Po stronie wojska polskiego straty były dotkliwe – 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów i ostrzału artyleryjskiego stolica w dużej mierze została zrównana z ziemią.
Państwowe obchody 74 rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się już 27 lipca. Program uroczystości obejmuje liczne wydarzenia: spektakle, koncerty, spotkanie edukacyjne, wspólne śpiewanie powstańczych piosenek .
W tym dniu cała Polska oddaje hołd Powstańcom Warszawskim. O godzinie 17.00, czyli godzinie wybuchu Powstania, rozlegną się syreny alarmowe, a mieszkańcy zatrzymają się na minutę by oddać cześć poległym.
Jedną z osób, która podjęła decyzję o wybuchu powstania jest Delegat Rządu RP na Kraj Wicepremier Jan Stanisław Jankowski urodzony w Krasowie Wielkim na terenie naszej Gminy.