67 Rocznica śmierci Wicepremiera Jana Stanisława Jankowskiego urodzonego w Krasowie Wielkim

13 marca 1953 roku w sowieckim więzieniu we Włodzimierzu nad Klaźmą zmarł Jan Stanisław Jankowski ( urodzony w Krasowie Wielkim na terenie Gminy Nowe Piekuty ) delegat Rządu na Kraj i wicepremier, jeden z oskarżonych w tzw. ,, Procesie Szesnastu ‘’ przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.

Podczas I wojny światowej był żołnierzem Legionów Polskich. Był współzałożycielem Narodowej Partii Robotniczej i jednym z jej liderów. Obejmował stanowiska wiceministra i ministra pracy i opieki społecznej (1921 i 1925-1926). Był posłem na sejm w latach 1928-1935.

Podczas II wojny światowej był członkiem kierownictwa konspiracyjnego Stronnictwa Pracy. W 1941 r. został dyrektorem Departamentu Pracy i Opieki Społecznej Delegatury Rządu RP na Kraj. Pod koniec 1942 roku został zastępcą Delegata Rządu RP na Kraj, a w 1943 r. – delegatem. Od 1944 r. był wicepremierem i kierował Krajową Radą Ministrów. Zatwierdził decyzję o rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

Wicepremier Jan Stanisław Jankowski odznaczony został orderem Virtuti Militari w 1944 roku. W 1995 roku pośmiertnie uhonorowano go został Orderem Orła Białego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.