Rocznica zamordowania Rotmistrza Witolda Pileckiego

Witold_Pilecki_in_color

70 lat temu 25 maja 1948 roku w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów na ulicy Rakowieckiej strzałem w tył głowy zamordowany został weteran wojny polsko-bolszewickiej, uczestnik kampanii wrześniowej ochotnik do niemieckiego obozu KL Auschwitz oraz uczestnik Powstania Warszawskiego Rotmistrz Witold Pilecki.

Mord sądowy przeprowadzony na rotmistrzu stał się wymownym symbolem nowego ustroju, który dotarł nad Wisłę wraz z sowieckim wojskiem. Po brutalnym śledztwie i procesie pokazowym wraz z Marią Szelągowską i Tadeuszem Płużańskim został skazany na karę śmierci.

Jedynie w wypadku Witolda Pileckiego prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku o którym nie poinformowano rodziny Rotmistrza.

1 października 1990 roku Wojskowy Sąd Najwyższy uwolnił skazanych od stawianych im zarzutów.

Dopiero w 2012 roku specjaliści z IPN ustalili miejsce pochówku bohatera Armii Krajowej w kwaterze pod murem na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Po wysłuchaniu wyroku bohater Armii Krajowej Witold Pilecki powiedział „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać”.

Z najwyższym szacunkiem i modlitwą – Pamiętamy.

 

Społeczeństwo Gminy Nowe Piekuty

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.