II miejsce koła gospodyń wiejskich z terenu Naszej Gminy w II edycji wojewódzkiego konkursu na ,, Tradycyjny stół wielkanocny „

W minioną niedzielę 31 marca w Korycinie odbyła się druga edycja konkursu ,, Tradycyjny stół wielkanocny „.

Do finału wojewódzkiego konkursu na najpiękniejsze, najsmaczniejsze i najbardziej tradycyjne potrawy ze stołu wielkanocnego zgłosiło się aż 70 kół gospodyń wiejskich.

– Odzew z jakim spotkał się drugi konkurs na tradycyjny stół wielkanocny przerósł nasze oczekiwania – to ogromnie cieszy – mówił Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło witając uczestników kulinarnych zmagań – Dziękuję, że kultywujecie nasze kulinarne tradycje, tradycje naszych przodków, że przekazujecie je kolejnym pokoleniom. Mam nadzieję, że ten sposób promocji podlaskich  zwyczajów będzie kontynuowany i będziecie brać w takich przedsięwzięciach udział.

Wśród przygotowanych potraw znalazły się między innymi: swojski chleb, żurek na zakwasie, kiełbasa biała zapiekana z boczkiem i cebulką, keks z kurczaka, pasztet z królika, półmis wędlin, klops z jajkiem, jajka faszerowane, jajka z sosem chrzanowym korowaj, pascha, zawijaniec Mazura, kwiat drożdżowy, „basieski nieudacznik”, ozorki w galarecie, rolada cielęca, szynka pieczona, czarnina, szynka okraśna w cieście gryczanym, ozorki w sosie jałowcowym, kliny podlaskie, kaczka nadziewana pęczakiem z warzywami , różki chrzanowe, sałatka jarzynowa, mazurki, babka drożdżowa, babka czekoladowa i jeszcze wiele innych smakowitości z wielkanocnych stołów z całego regionu zaprezentowały w niedzielę podlaskie gospodynie… i gospodarze, bowiem,  jak się okazuje są Koła Gospodyń Wiejskich, w których działają również panowie.

Jury miało nie lada problem z wyborem spośród tylu wspaniałych prezentacji tych najpiękniejszych, najbardziej tradycyjnych i najsmaczniejszych. Po długich degustacjach  i naradach wskazało zwycięzców:

Zwycięscy tegorocznej edycji konkursu na Tradycyjny stół wielkanocny to:

 • I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Wisienka” z Wiśniewa w gminie Zambrów
 • II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Przyjazna Wieś” z miejscowości Skłody Borowe i Stare Żochy w Gminie Nowe Piekuty
 • III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Andryjankach w gminie Boćki
 • Nagroda Specjalna Jury – Koło Gospodyń Wiejskich w Lemanie w gminie Turośl.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom !!

Konkurs na Tradycyjny stół wielkanocny przyciągnął do Korycin tłumy gości, także samorządowców, radnych i posłów. Ziołowy Zakątek odwiedzili m.in. posłowie Jacek Bogucki i burmistrz Czyżewa Anna Bogucka, poseł Jacek Żalek i radna wojewódzka Justyna Żalek.

W czasie trwania konkursu, w Ziołowym Zakątku odbywało się posiedzenie Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Podlaskiego OSP. Po obradach, druhowie i druhny z całego regionu odwiedzili sale z prezentacjami stołów wielkanocnych.
Wśród nich był m.in. Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Marek Komorowski.


Gospodarzem spotkania w Ziołowym Zakątku w Korycinach był wicemarszałek województwa Stanisław Derehajło.  

Smakołyki oceniało jury w składzie:

 1. Henryk Kosz (proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grodzisku).
 2. Mirosław Angielczyk lub Jolanta Angielczyk – właściciel firmy Dary Natury i Ziołowego Zakątka,
 3. Andrzej Lechowski – Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku,
 4. Magdalena Tymińska – Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku,
 5. Marcin Sekściński – Zastępca Dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży,
 6. Mirosław Bielawski – Dyrektor Programowy Polskiego Radia Białystok,
 7. Eugeniusz Szpakowski – dyrektor TVP3 Białystok – Telewizja Polska
 8. Ewelina Łapińska – szefowa kuchni restauracji Świętojańska 21 w Białymstoku, finalistka 7 edycji programu Top Chef.

Źródło: Wrotapodlasia.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.