76 Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie – największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Rozkaz o wybuchu powstania wydał 31 lipca 1944 r. dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski „Bór”, uzyskując akceptację Delegata Rządu Jana S. Jankowskiego.

1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Zaledwie co czwarty z nich mógł liczyć na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku.

Jedną z osób która podjęła decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego był pochodzący z Krasowa Wielkiego z gminy Nowe Piekuty Delegat Rządu na Kraj V-ce Premier Rządu Polskiego na uchodźstwie Jan Stanisław Jankowski.

1 sierpnia cała Polska oddaje hołd Powstańcom Warszawskim. O godzinie 17.00 czyli w godzinie wybuchu Powstania rozlegają się syreny alarmowe, a mieszkańcy zatrzymują się na minutę by oddać cześć poległym.

Zawsze pamiętajmy w modlitwie i naszych wspomnieniach o Polskich Bohaterach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.