76 Rocznica mordu mieszkańców wsi Skłody Borowe

W dniu dzisiejszym przypada 76 Rocznica zamordowanie 21 osób przez Niemców w Skłodach Borowych. Uroczystość upamiętniająca ten dzień rozpoczęła się mszą świętą w intencji pomordowanych w kościele parafialnym w Nowych Piekutach.

Kolejny etap uroczystości odbył się w Skłodach Borowych pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tej strasznej zbrodni gdzie zebrane delegacje złożyły kwiaty i znicze. Ostatnim etapem obchodów 75 rocznicy mordu była modlitwa w intencji ofiar.

Na koniec Pani Aniela Średnicka naoczny świadek tamtych wydarzeń opowiedziała zgromadzonym swoje wspomnienia z tamtych dni.

11 sierpnia 1944 roku żołnierze niemieccy dokonali mordu mieszkańców wsi Skłody Borowe. Za pretekst służył fakt, że część ludności pozostała we wsi, mimo uprzedniego rozkazu wysiedlenia. Krytycznego dnia żołnierze urządzili obławę i zatrzymywali każdego, kogo napotkali. Ujęli kilkadziesiąt osób, które przez kilka godzin przetrzymywali w piwnicy. Następnie oddzielili mężczyzn od kobiet i dzieci, po czym tym ostatnim polecili odejść do pobliskiej Dąbrówki. Podpalili część zabudowań. Spalili również po części sąsiednie miejscowości – Pułazie i Krasowo Wielkie. Schwytanych podczas obławy mężczyzn zaprowadzili na podwórko Bolesławy Wojno, gdzie znajdowała się zburzona piwnica, tworząc w pewnym miejscu dość głęboką jamę. Żołnierze dali łopaty pięciu mężczyznom, każąc im kopać dół. Mężczyźni ci, wiedząc, co ich czeka, rzucili się do ucieczki. Dwóch spośród uciekających zostało zabitych, a trzech uciekło. Wówczas Niemcy ustawili wszystkich mężczyzn przed wspomnianą piwnicą, a następnie rozstrzelali z broni maszynowej.

Po egzekucji dobili rannych.

Łącznie zginęło 21 osób w tym mieszkańcy okolicznych wsi…

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI….


Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.