75 Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

75 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., w Warszawie o godzinie 17.00 rozpoczęła się największa akcja zbrojna podziemia na okupowanych przez Niemców terenach. 50 tys. Powstańców stanęło do nierównej walki z zaprawionymi w boju niemieckimi dywizjami SS wspieranymi przez ogień artylerii oraz niemieckie lotnictwo. Przez 63 dni Powstańcy prowadzili walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. W trakcie dwumiesięcznych walk straty po stronie polskiej były ogromne. W wyniku walk zginęło około 10 tyś Powstańców oraz około 200 tysięcy cywilów a większość zabudowy stolicy została zniszczona.

Nie bez znaczenia jest fakt iż w tym samym czasie wojska sowieckie stały już na prawym brzegu Warszawy, celowo nie udzielając pomocy Powstańcom.

1 sierpnia cała Polska oddaje hołd Powstańcom Warszawskim. O godzinie 17.00 czyli w godzinie wybuchu Powstania rozlegają się syreny alarmowe, a mieszkańcy zatrzymują się na minutę by oddać cześć poległym.

Jedną z osób która podjęła decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego był pochodzący z Krasowa Wielkiego z gminy Nowe Piekuty Delegat Rządu na Kraj V-ce Premier Rządu Polskiego na uchodźctwie Jan Stanisław Jankowski.

Zawsze pamiętajmy w modlitwie i naszych wspomnieniach o Polskich Bohaterach.

                                                                                        Cześć ich pamięci!

                                                                                       Marek Kaczyński

                                                                                      Wójt Gminy Nowe Piekuty

                                                                                       wraz z współpracownikami

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.