67. rocznica śmierci mjr Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”

W niedzielę (11 października) obchodziliśmy 67. rocznice śmierci dowódcy podziemia niepodległościowego -Mjr Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”.

Z tej okazji w dniu dzisiejszym delegacje ze  Szkoły Podstawowej im. Księdza Rocha Modzelewskiego oraz Urzędu Gminy w Nowych Piekutach złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej . Na zakończenie została odmówiona modlitwa.

Major Kazimierz Kamieński „Huzar” był dowódcą partyzantki niepodległościowej, jednym z najdłużej walczących żołnierzy podziemia. 11 października 1953 roku  został stracony w więzieniu karno-śledczym w Białymstoku, po skazaniu go w pokazowym procesie w Łapach. Miejsce jego pochówku jest nieznane. Zrehabilitowany w latach 90. ubiegłego wieku (wyrok został sądownie unieważniony), w 2007 roku został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

11 października 1953 r. w więzieniu w Białymstoku ubeccy oprawcy zamordowali mjr Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”. Został oskarżony o „współpracę z hitlerowcami” i skazany na sześciokrotną karę śmierci.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.